Київський університет права

  • Ukrainian
  • English
У КУП НАНУ відбувся круглий стіл на тему: «Відповідальність міжнародних організацій»
     4 квітня 2017 року студентами 4 курсу відділення міжнародного права було проведено Круглий стіл на тему: «Відповідальність міжнародних організацій». Тема відповідальності міжнародних міжурядових організацій  в сучасному міжнародному праві  є має безперечно актуальний характер. Це пов’язано з цим, що практика організацій  є маловідомою та малозначною. Також недостатньо уваги приділено в світовій науковій літературі питанням відповідальності міжнародних організацій.   На Круглого столу були представлені різні доповіді, які охоплювали різні аспекти відповідальності  міжнародних організацій.   Зокрема, обговорювались як теоретичні   питання,  також проведено аналіз практики міжнародних організацій в рамках зазначеної проблеми.

     Фундамент сучасного міжнародного права було закладено Статутом Організації Об’єднаних Націй. Істотно змінився механізм функціонування міжнародного права, важливу роль в цьому процесі відіграло  створення системі міжнародних міжурядових організацій. Створення міжнародних організацій призвело до вплинуло на інституціоналізацію процесу правотворчості та правозастосування.
     Як відомо, міжнародні міжурядові організації на сьогодні виступають суб’єктами міжнародного права, і зокрема суб’єктами права міжнародної відповідальності.  У коментарі до Статей про відповідальність держав говориться, що «поняття відповідальності за протиправне діяння є основним елементом наявності міжнародної  правосуб’єктності».  Відповідальність міжнародної міжурядової організації має свої певні особливості, що  обумовлені її правосуб’єктністю. Межі та обсяг відповідальності визначаються в статутних документах організацій.  Важливість проблеми відповідальності міжнародних організацій підтверджується положеннями низки універсальних договорів, в яких передбачена відповідальність міжнародних організацій. Наприклад, у Договорі про принципи діяльності держав щодо дослідження і використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла 1967 р.; у Конвенції про міжнародну відповідальність за збитки, заподіяні космічними об’єктами 1972 р. та ін.

     Загальновизнаною  на сьогодні є норма міжнародного права згідно з якою міжнародні організації є суб’єктами міжнародно-правової відповідальності.   Так, Стаття 57 Статуту ООН передбачає відповідальність спеціалізованих установ ООН у відповідних галузях.  Це положення підтверджувалося  і Міжнародним Судом ООН. У справі про відшкодування шкоди, яка спричинена під час находження на службі ООН, Суд визначив, що ООН «є суб’єктом міжнародного права та здатна мати міжнародні права та обов’язки, вона наділена здатністю відстоювати свої права шляхом пред’явлення міжнародних претензій», зокрема Суд вказував, що ООН несе відповідальність за  власну поведінку.  
      Міжнародним організаціям властива як політична, так і матеріальна відповідальність. У практичній діяльності  питання відповідальності міжнародних організацій  часто пов’язані з питаннями їх матеріальною відповідальністю за міжнародним правом.
                               
                Стаття підготовлена ст. викладачем кафедри міжнародного
 права  та порівняльного правознавства Борисовою Т.М.
 за матеріалами Круглого столу
 «Відповідальність міжнародних організацій».


 

Підписка на новини


Відеотур

Відеотур

Контакти

Поштова адреса:
Київ, вул. Доброхотова, 7а
Електрона адреса:
Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script
Телефон для довідок:
(044) 424-33-35
Телефон довіри:
(044) 409-23-28

Більше »

Відео архів цікавих подій

box.jpg