Київський університет права

  • Ukrainian
  • English
Головна >> Про нас >> Новини >> В КУП НАНУ відбувся науково-практичний семінар на тему: «Особливості розгляду кримінальних проваджень в умовах воєнного стану»
В КУП НАНУ відбувся науково-практичний семінар на тему: «Особливості розгляду кримінальних проваджень в умовах воєнного стану»
22 лютого 2023 року у Київському університеті права НАН Україні відбувся науково-практичний семінар для студентів 2-го та 3-го курсів, який було організовано та проведено завідувачкою аспірантури, професором кафедри кримінального права та процесу Раїсою ПЕРЕЛИГІНОЮ та доцентом кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Іриною ТОЛКАЧОВОЮ.
Лектор  Світлана ЯКОВЛЄВА, Суддя Верховного Суду, аспірантка КУП НАН України. Тема: «Особливості розгляду кримінальних проваджень в умовах воєнного стану». Зазначена тема надзвичайно актуальна, оскільки українська судова система, хоча й постраждала від війни, продовжує функціонувати. Станом на кінець квітня 2022 року в Україні не працювали 132 (близько 20%) судів, здебільшого ті, що розташовані на підконтрольних російським військам територіях. Роботі судів, розташованих на лінії фронту або близько до неї, також перешкоджають проблеми безпеки та триваючі бойові дії. Але суди, розташовані за межами окупованих територій чи зони активних бойових дій, продовжують свою діяльність. До того ж докладено зусиль і для відновлення роботи судів на деокупованих територіях.
Пані Світлана також зазначила, що Україна у співпраці з міжнародною спільнотою має докласти значних зусиль для подальшого зміцнення досвіду українського правосуддя. 
Необхідно зазначити, що доповідь Світлани ЯКОВЛЕВОЇ викликала жваву дискусію серед присутніх. Зокрема виникло обговорення щодо питань стосовно необхідності створення спеціальних судів для розгляду воєнних злочинів (військові суди в Україні були ліквідовані ще в 2010 році, однак з початком війни в 2014 році в Україні активно обговорюється питання відновлення їх діяльності); питання щодо складнощів ратифікації Римського статуту (ухвалення законодавства, яке містить перелік конкретних складів воєнних злочинів, подібний до того, що міститься у статті 8 Римського статуту, вдосконалює кримінальне законодавство України. Це також могло б озброїти суддів більш ефективним інструментом у формі конкретних норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права, щоб правильно маркувати різні види воєнних злочинів та форми їх вчинення, які вони наразі мають розглядати); питання вимог до професії судді (суддя має бути наділений низкою високоморальних та професійних якостей, таких як відповідальність, дисциплінованість, стійкість до стресів, працездатність у критичних ситуаціях. Поведінка та зовнішній вигляд судді повинні викликати повагу у всіх присутніх і переконання в правоті судді, його здатності та вмінні вирішувати складні справи). 
Також пані Світлана розповіла про правила оцінки доказів: жоден доказ не має наперед встановленої сили для суду; суди мають оцінювати докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв’язку; всі сумніви повинні тлумачитися на користь обвинуваченого. 
Більшість студентів зрозуміла, що робота судді є непростою, але водночас надзвичайно цікавою. 
На завершення, пані Світлана побажала студентам, у випадку вибору професії судді, бути вимогливими, як до себе фахово, так і психологічно.
Проведений захід вкотре засвідчив, що поєднання теорії і практики – запорука якісного навчання та фахової підготовки юристів.
Прес-Центр КУП НАНУ
 

Підписка на новини
Контакти

 

Поштова адреса:
Електрона адреса:
Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script
Телефон для довідок:
(044) 423-74-71
Телефон довіри:
(044) 409-23-28

 

Більше »